Від комунізму до гарантованого основного доходу

vid-komunizmu-do-garantovanogo-osnovnogo-dohodu

Трансформація свідомості: ідеології тимчасові, а людські цінності вічні.

Ідеалом радянської людини був комунізм, багато хто мріяв жити при ньому. Влада підтримувала комуністичні ідеали, але кожен правитель відсував терміни настання комунізму. Складно довго виправдовувати поточні проблеми буття (дефіцит продовольства, неякісний одяг, багаторічні черги на безкоштовні квартири і тд) і при цьому дотримуватися моральні норми (кодекс будівника комунізму), величезні військові витрати і тд.

Будь-яка людина хоче жити довго і щасливо. Всі знали: комунізм – це кожному за потребами, від кожного – з праці. Комунізм гарантував будь-які блага: якісну і різноманітну їжу, красиві модні речі, свій автомобіль, своє житло. Праця ставала нормою життя, способом самореалізації.

Як може виглядати комунізм, теж всi знали – від романів радянських фантастів до реальних благ капіталістичного Заходу, який радянська пропаганда називала «загниваючим» і бездуховним. При цьому поїздки в західні країни були дуже престижними, залишаючись недосяжною мрією багатьох радянських громадян: джинси Levis, жувальна гумка, музика Beatles і рок-н-рол, віскі і еміграція.

В «період застою» більшість вже не сприймало державну пропаганду. Але мрія ще залишалася.

З розпадом СРСР соціалізм звалився, кордони відкрилися. Почалася ера «дикого» капіталізму, мрія померкла. Колишні радянські громадяни дізналися реальний стан справ в світі, лицемірство своєї влади. З розвитком інтернету зникли останні перепони: можна спілкуватися в реальному режимі часу, користуватися всіма благами і досягненнями цивілізації. Передові ідеї вільно і швидко доходять до людей, минаючи кордони. Так ідея основного доходу проникала в колишній соціалістичний табір. Комунізм перетворився в нездійсненну мрію, нещадний капіталізм і постійні обмани влади навчили людей нікому не вірити. Тому основний дохiд, як і альтруїзм сприймався в наших країнах дуже критично: це чиїсь інтереси, можна чогось позбутися.

Сьогодні прийшов COVID-19 – глобальна проблема, однакова для всіх країн світу. Обиватель бачить як інші уряди роздають гроші просто так, щоб допомогти своїм громадянам – це обов’язок влади. А уряду в наших країнах – у відповідь на біду підвищують податки, звично брешуть і уникають відповідальності.

Люди починають порівнювати дії урядів різних країн в однаковій важкоiй ситуації, в великій біді. І виникають питання:

  • Як можна вилікуватися (уникнути зараження COVID-19) димом трави, трактором, горілкою або лазнею? При тому, що лікарі зазвичай лікують за допомогою дорогих ліків і апаратів.
  • Чому не можна говорити про COVID-19?
  • У країні офіційно немає коронавируса, а люди вмирають з такими ж симптомами. Це можливо? У сусідніх країнах уже багато заражених і померлих.
  • Чому уряд, обраний ними ж, не допомагає людям грошима. В інших країнах люди вже отримують гроші, а не борошно, масло і каші за бажанням чиновників.
  • Чому немає допомоги від олігархів і бізнесменів, які накопичили величезні статки в цій же країні.

І починаються обговорення, петиції або навіть народні хвилювання.

Російський рух також ініціювал петицію з вимогою ввести грошові виплати хоча б в розмірі прожиткового мінімуму (приблизно $ 164) на місяць на людину, включаючи дітей, на період пандемії. Вони також звернулися до багатьох російських олігархiв і бізнесменів з пропозицією підтримати в скрутну хвилину роcciян прямими грошовими виплатами, розширивши пілотний проект по основного доходу, що проводиться спільно з Російською академією наук. Відповіді поки не отримали.

При цьому російські олігархи активно піаряться: вони стверджують, що виділяють мільярди рублів на придбання медичних масок, апаратів IВЛ, будівництво лікарень, підтримку малого бізнесу і тд. За словами олігархів вони надають грошову допомогу через їх власні,або державні фонди. У зв’язку з високою корупцією в Росії і закритістю структур складно верифікувати джерела і одержувачів цих благ. Судячи з загальними цифрами «пожертвувань», всі проблеми російської медицини повинні бути вирішені. На практиці немає навіть широкої безкоштовної роздачі медичних масок, стан багатьох лікарень плачевний, грошова допомога людям не видiляється.

Ці ж олігархи активно жертвують гроші в інших країнах, в тому числі в Європі, UK, USA, які з ентузіазмом приймають російські гроші, можливо, сумнівного походження. Це дуже велика етична і юридична проблема: чи повинна приймати іноземні гроші країна загального благоденства без докази законності при тому, що в країні походження грошей є висока корупція, авторитарний режим, мільйони людей — жебраки?

У період пандемії в Росії вже практично не згадуються комуністичні ідеали і принципи. Все більше обговорень і дискусій стосується допомоги людям, ідеї прямих грошових виплат, основного доходу, його характеристик, джерел фінансування та тп. Людям імпонує термін «гарантований», так як це перегукується з гарантіями і стабільністю Радянського Союзу.

Звичайно, є багато самопіару, політичного використання ідеї неохайними політиками і партіями, маніпулювання терміном «основний дохід» в корисливих інтересах (видають знижки, бали за лояльність) за основний дохід і тп. Але люди все більше цікавляться ідеєю основного доходу, який ототожнюється з новими формами соціальних гарантій.

Важливим є те, що політики і чиновники починають публічно підтримувати ідею прямих грошових виплат. Одним з перших висловився на підтримку видачі фіксованої суми грошей нужденним категоріям громадян широко відомий політичний, державний і громадський діяч, співавтор програми приватизації в Росії, керівник державної корпорації “РосНАНО” Анатолій Чубайс ще в березні 2020 року. Група економістів і депутатів також виступили за прямі виплати всім громадянам Росії на період пандемії.

Новини Гарантований основний дохід, 21 Квітня, 2020.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram